תזונה נכונה בזמן ההנקה

כולנו יודעים, שחשוב להקפיד על תזונה נכונה בזמן ההיריון - כי בתקופה זו גוף העובר נבנה ותלוי בבריאות האם. תקופת ההנקה היא למעשה המשך ישיר של התהליך - מכיוון שהאם משמשת עדיין מקור המזון הבלעדי לילד; לכן ההמלצות לאכילה די דומות. אחד הדגשים הגדולים הוא על שתייה מספקת; יש להעלות את כמות צריכת הנוזלים ואפילו להכין שתיה במקום בו מתיישבים להניק - כדי להתמודד עם תחושת היובש בפה שמגיעה לעתים.
שתייה רבה תרבה גם את כמות החלב. אישה מיניקה זקוקה ליותר קלוריות כדי לייצר חלב.
במחקרים רבים נמצא כי צריכה של פחות מ- 1500 קלוריות פוגעת בייצור החלב וגורמת לעייפות רבה אצל האם. ייתכן שדיאטה היא הסיבה שלנשים רבות פתאום "נגמר החלב". בהנקה, יש צורך בדיאטה של 2200 קלוריות בממוצע, ובכל מקרה, לא קלוריה אחת מתחת ל- 1800.

נשים מיניקות שימו לב: התוספת הקלורית הזו מאפשרת מרחב תמרון כדי לצרוך יותר מזונות "דחוסים" בוויטמינים ומינרלים, כמו ירקות, פירות, אגוזים, מוצרי חלב, עוף, ביצים וקטניות. נשים רבות חוששות שאם לא אכלו טוב במשך ימים מספר הדבר ישפיע על החלב שלהן ועדיף להאכיל את התינוק בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל). אך אין סיבה לדאגה, שינויים קצרי טווח בתזונה לא ישפיעו על כמות החלב שמייצרת האם או על איכותו.

במחקרים נמצא כי גם כאשר התזונה של האם אינה מושלמת, עדיין החלב שלה יכיל את כל רכיבי התזונה והחומרים הייחודיים לחלב אם, שלהם התינוק זקוק. עם זאת, במקרים שבהם נשים נמצאות בתת תזונה מתמשכת או במקרה שאישה נתונה במחסור של ויטמינים כמו A, D, B6 או B12, גם חלב האם יכיל רמות נמוכות של ויטמינים אלו, ולכן עליהן לשפר בהתאם את התזונה שלהן ובמקביל ליטולתוספים של הוויטמינים החסרים.
בכך רמות הויטמינים בחלב יחזרו להיות תקינות. בכל מקרה, עדיף להשקיע בשיפור תזונת האם במקום ברכישת תרכובת מזון לתינוקות תופעת ה"קוליק" אצל תינוקות עדיין לא מובנת במלואה, וכך גם הגורמים לה. לרוב מדובר בהתקפי בכי ואי שקט אצל התינוק, שאין להם סיבה רפואית ואשר מתחילים בגיל שלושה שבועות וחולפים בגיל שלושה חודשים לערך. אחת הסברות היא שהתינוק מגיב למזון שאכלה אמו וחומרים ממנו מופיעים בחלב אשר הוא יונק, ומכאן נובעת רשימה ארוכה של מזונות "אסורים" לאם המיניקה.
נשים רבות מונעות מעצמן מראש מזונות רבים מחשש שיגרמו לגזים או לאי-שקט אצל התינוק.
לרוב, ללא כל הצדקה. חלק גדול ממקרי הקוליק אצל תינוקות לנשים מיניקות נובעים מטכניקה לא נכונה של הנקה, ולאו דווקא מתזונת האם: למשל, תפיסה לא נכונה של השד יכולה לגרום לבליעה של אויר בזמן ההנקה וכתוצאה מכך – לגזים. רצוי גם כי האם עצמה תשחרר גזים מגופה במידה והיא מרגישה בהם...זה עדיף מבכיו של התינוק... כמו כן, מכיוון שהרכב החלב משתנה תוך כדי ארוחה לחלב עשיר יותר בשומן, תינוק שלא מקבל כמות מספקת של חלב עשיר בשומן עלול לסבול מגזים.
לכן חשוב לאפשר לתינוק לינוק מצד אחד עד שישחרר את השד ורק לאחר מכן להציע את הצד השני, בעוד שנשים רבות מקבלות המלצה להעביר את התינוק לצד השני לאחר מספר דקות קבוע מראש גם אם התינוק טרם סיים לינוק.
חשוב לצרוך פחמימות מורכבות, כמו תפוחי-אדמה, בטטות, פסטה, אורז מלא... הפחמימות המורכבות תורמות לתחושת הרוגע, מונעות עייפות ומעשירות את איכות החלב. לבניית מערכת חיסון טובה אצל התינוק, ולצורך מניעת מחלות ואלרגיות ואספקת ויטמינים, חשוב להרבות באכילת ירקות, כמו חסה, מלפפון, סלרי, פלפל אדום, ברוקולי ונבטים. חלב האם עשיר בחומצות שומן, המשמשות חומר גלם לבניית תאי המח.
הוכח כי נוכחות מספיקה של חומצות שומן מעניקה התפתחות מערכת עצבים תקינה ותורמת להעלאת האינטליגנציה.
מקור מוצלח לחומצות שומן הם אגוזים ושקדים לא קלויים; אכילתם מבטיחה את העלאת רמת חומצות השומן בחלב. ובכל זאת אביא כמה טיפים של סבתות להגברת החלב ולמזונות מהם כדאי להימנע בתקופת ההנקה: להגברת כמות החלב: לשתות המון, תה לואיזה, בירה שחורה, כמון, טחינה, שומשום (חטיפי שומשום וחלבה עדיפים אם יש חשק למתוק), אגוזים, ביצים, בננות... אני מכירה אישית מישהי ששתתה תמ"ל בעצמה על מנת להגביר את כמות החלב.. מזונות מהם כדאי להימנע בתקופת ההנקה: מזון מטוגן, בצל טרי, שום, כרוב ,מרווה, פטרוזיליה, מלח, קפה, משקאות מוגזים, מזון חריף, אלכוהול חשוב לדעת הנקה עדיפה גם אם הנך מעשנת, אך העישון גורם לטעם מר וחבל...רוב הנשים בהריון מפסיקות לעשן...אז אם קצת כוח רצון אפשר להמשיך עם הדרך הבריאה הזו... לנשים מיניקות יש יתרון אדיר: השומן באזור הירכיים והישבן, אותו שומן עקשני שלא מוכן לרדת באף דיאטה, הוא השומן אשר גנטית מתוכנת לשמש מאגר אנרגיה להנקה.

במהלך תקופת ההנקה יש ירידה בהיקפים בדיוק במקומות הללו.. הנקה גם עוזרת לכיווץ מהיר יותר של הרחם לאחר הלידה, כיוון שאחד מההורמונים המופרשים בעת ההנקה, האוקסיטוצין, גורם לכיווץ הרחם. זהו, חומר בעל אותו מבנה כימי ופעילות כמו ה"זירוז" (פיטוצין) ולכן בתקופה שלאחר הלידה נשים מיניקות חשות בכאבים דמויי צירים בזמני ההנקה. אל דאגה, זה עובר אחרי מספר ימים... לסיום אומר שהכי בריא זה פשוט להניק... גם אם פה ושם תאכלי חטיפים או מזון פחות בריא...עדיין התינוק שלך יאמר לך תודה ויחייך אליך...

מירב צמרת, מאמי ויקי

 

לקוח/ה יקר/ה המוצר- כרית הנקה מאמי ויקי יצא ממחסננו כשהוא נבדק ונמצא נקי, ללא פגם וראוי ונוח לשימוש.
כיוון שהמוצר משתייך לקטגוריית כריות-כלי מיטה ומצעים אין אנו מאפשרים את החזרתו לאחר פתיחתו אלא במידה ונמצא פגם חלילה או במידה והינך מעוניין/ת להחליף את דגם (צבע) המוצר- כרית הנקה מאמי ויקי.
נא שימו לב להוראות הכביסה: כביסה עדינה בלבד של הכרית כולל הכיסוי! ובחלקים למי שמכונת הכביסה לא מאפשרת את כניסת כל חלקי הכרית- כיוון שהכיסוי מאוד צמוד לספוג.
אנו בטוחים ומקווים כי הכרית תשמש אותך נאמנה ובנוחות לאורך זמן!
מזל טוב ושתהיה לך הנקה נוחה וטובה ממאמי ויקי!