למה חשובה ההנקה? ומה ההבדל בין חלב אם לתחליפי חלב?

אין אושר גדול יותר לאם מהרגע בו נולד ילד...
אני לא אשכח את הרגע בו ילדתי את בני הראשון והדבר הראשון שהוא רצה לעשות היה לינוק...
החיבור הראשוני, הטבעי והמקסים הזה מוקף ברגשות של אהבה, דאגה וחום שאין כמותם...
תמיד אומרים שהכי טבעי והכי בריא גם לאם וגם לתינוק לינוק... ממליצים להניק מכיוון שאין דרך הדומה להנקה בהספקת מזון אידיאלי לשם גדילה והתפתחות טובה של התינוקות. ההנקה מהווה בסיס ביולוגי ורגשי ייחודי לשמירת הבריאות של האם והתינוק.
למה?
הכי בריא כי:
- מחקרים מוכיחים כי תזונת האם בהריון ובהנקה בריאה יותר ולכן חלב האם בריא יותר מכל חלב אחר.
-  תינוקות בריאים צורכים בממוצע בין 450 לבין 800 מיליליטר חלב ליום במשך ארבעה עד חמישה החודשים הראשונים לחייהם. חלב-אם מכיל את כל רכיבי התזונה החיוניים ומותאם לשלב ההתפתחותי של מערכת העיכול של התינוק. הרכב חלב האם דינמי ומשתנה תוך כדי ההנקה ובמשכה. בנוסף, חלב האם מכיל אנזימי עיכול של שומנים ופחמימות, אשר מפצים חלקית על אי יכולתו של לבלב הילוד להפריש אנזימים אלה. חלב האם מכיל גם את חומצות השומן אומגה-3 חיוניות להתפתחות מערכת העצבים המרכזית, חדות הראיה וההתפתחות השכלית.
- קולוסטרום- החלב הנוצר בשד בימים הראשונים שלאחר הלידה  עשיר במיוחד בחלבונים ובנוגדנים החיוניים לתינוק בחודשיו הראשונים נגד מחלות ויראליות. הקולוסטרום מסייע בהוצאת צואת העובר מגופו של התינוק.
חלב האם משמש כהגנה לתינוק.
החלב הוא "רקמה חיה" המכילה, בנוסף לרכיבי התזונה החיוניים, גם גורם גדילה, נוגדי זיהומים ורכיבים שטרם זוהו. בחלב אם מצויים מרכיבים חלבוניים רבים המהווים גורמי הגנה, גורמים אנטי-נגיפיים שאינם נוגדנים. חומצות שומן בלתי רוויות חופשיות ומונוגליצרידים גורמים לאינאקטיבציה- לחיסון כנגד מגוון רחב של נגיפים (כולל הרפס ווירוס השפעת). נגיפים אלה הם בעלי מעטפת, והאינאקטיבציה נגרמת על ידי קריעת מעטפת הנגיפים.
מערכת העיכול של תינוק הניזון מחלב-אם מכילה כמויות גדולות של  לקטובקסילוס חיידק ידידותי המונע התפתחות אורגניזמים גורמי מחלות. גדילת החיידק מוגברת באמצעות גורם ביפידוס הייחודי לחלב-האם ומורכב מפולימר של סוכרים שונים וחומצה סיאלית .נוגדני האם למחלות מועברים לתינוק בחלב ומצמצמים את הידבקותו במחלות. חלב האם מכיל תאים שמרביתם (80%) תאים בולעניים הפועלים כנגד חיידקים, פטריות ונגיפים במערכת העיכול של התינוק.
סטריליות - אם מאכילים את התינוק שלא מדרך השד, הוא חשוף יותר לחיידקים, שעלולים להימצא בכלי האוכל. חלב-אם, שהתינוק יונק היישר מהשד, הוא סטרילי ולא מזוהם על ידי מים או בקבוקים. הנקה בלעדית במשך ששת החודשים הראשונים קשורה בירידה בתופעות כגון: שלשולים, זיהומים בדרכי הנשימה, אשפוזים בגלל זיהומים בדרכי הנשימה וזיהומים באוזן התיכונה ובדרכי השתן. בתינוקות שינקו עד גיל חודשיים בלבד שכיחים הזיהומים באוזן התיכונה פי שלושה מאשר באלה שינקו עד גיל שישה חודשים. הזיהום באוזן התיכונה מהווה בעיה מרכזית בחיי התינוק.
ההנקה מגינה בפני התפתחות אלרגיות ואסתמה ומקטינה את שכיחות המחלות האוטואימוניות (מחלת קרון –ודלקת כיבית של המעי הגס – בילדים שהוזנו באמצעות הנקה בינקותם. במתבגרים שנולדו פגים והוזנו באמצעות הנקה נמצאו מדדי סיכון נמוכים למחלות לב וכלי דם (לחץ דם וכולסטרול) מאשר באלה שהוזנו בתמ"ל.
שכיחות הסוכרת התלויה באינסולין, סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), קטנה בתינוקות שינקו לעומת תינוקות שהוזנו בתמ"ל. הוצעו שני הסברים לתופעה. ההסבר האחד מקורו בהשפעה המגינה של חלב האם על המערכת החיסונית והשני בהשפעה השלילית של חלבוני חלב הפרה.
הסיכון להתפתחות עודף משקל קטן בד בבד עם משך ההנקה. אחד המנגנונים האפשריים של ההשפעה המיטיבה של הנקה הוא יכולת הוויסות של צריכת האנרגיה על ידי התינוק בגלל יכולת תקשור טובה עם האם בהשוואה לתינוקות המוזנים מבקבוק. באופן כללי צריכת האנרגיה והחלבון בתינוקות יונקים נמוכה משל תינוקות המוזנים מבקבוק. הסבר אחר למניעת התפתחות עודף משקל בתינוקות המוזנים בהנקה טמון באי הצטברות שומן עודפת (הגורמת להתפתחות תאי שומן) כמו זו הנוצרת בתינוקות המוזנים מבקבוק. הצטברות השומן נגרמת בהשפעת הרמה הגבוהה של האינסולין הנפרש בתגובה לשיעור הגבוה של החלבון בתמ"ל
בחלב אם חומרים משככי כאב- אנדורפינים, המרגיעים את התינוק הבוכה בשל כאבים או מסיבות אחרות. תינוקות אשר הוזנו בחלב אם התפתחותם הקוגניטיבית גבוהה משל תינוקות שחיו בסביבה ואווירה דומה והוזנו בתמ"ל.
ממצאים חדשים מראים כי תינוקות יונקים הם יותר אינטליגנטיים מאשר תינוקות שאינם יונקים.
טמפרטורה נכונה- לא תמיד האוכל המחומם מתאים לתינוק, לעתים הוא קר מדי, או חם מדי, ועלול לגרום כוויות, או המתנה מיותרת.
רוגע - התינוק רגוע יותר, בוכה פחות. גם בזכות החום הרב שהוא זוכה לו בעת ההנקה. לעוצמת החום שזוכה לה התינוק בעת ההנקה אין תחליפים.

קשר אם-תינוק, לפעמים בין כל הכביסות, הטיפול בבית ובמיוחד אם ישנם ילדים נוספים, ההנקה מאוד עוזרת לקשר בין האם לתינוק, מקנה בטחון, חום ורוגע לאם ולתינוק.
לסת ופה - פעולת היניקה תורמת לתינוק להתפתחותם התקינה של הלסת והפה.
יתרונות ההנקה לאם:
שריפת קלוריות רבות יותר.
שיפור תנוחת הרחם, והשבתו למקומו.
חיסכון בזמן - הכנת האוכל וניקיון הציוד דורשים זמן רב, וגם לא מעט עבודה.
טמפרטורה נכונה - החלב שיונק תינוקך ישירות מהשד מצוי בדיוק בטמפרטורה הראויה.
זמינות בכל עת - התינוק אינו צריך להמתין, ומובן שלא תמיד מדובר בהמתנה שקטה וסבלנית מצדו. גם כשאת מחוץ לבית יש לך תמיד במה להאכיל את התינוק.
כמות - גם מבחינה זו רב יתרונה של ההנקה על פני הבקבוק. הכמות תלויה במידת צורך ואף נקבעת על פיה.
עלות - נציין, כי כשמדובר בהנקה, ישנו חיסכון של רכישת המזון.
מחקרים רבי הצביעו על הנקה כמונעת סרטן שד במידה ניכרת
מניעת היריון - ההנקה נודעת כיעילה במניעת ביוץ, אבל הנקה אינה כלי בטוח למניעת היריון.
ולסיום גם אם קצת קשה לך להניק בהתחלה ואין לך מושג מה עושים, אל תוותרי!
הסיפוק שלך ותחושת הנתינה יהיו עצומים בסופו של דבר..
במידה והנך סובלת מבעיות בריאותיות קשות כמובן שהעניין הוא לשיקולך.
בשביל להקל עליך פיסית בזמן האכלה הממושך (כ4-4.5 שעות ביממה) את מוזמנת להיעזר בכרית ויקי שתעניק תמיכה מרבית לגבך, לכתפייך למרפקייך ולתינוקך.

שיהיה בהצלחה המון בריאות ומזל טוב ! 
מירב צמרת, מאמי ויקי
 
לקוח/ה יקר/ה המוצר- כרית הנקה מאמי ויקי יצא ממחסננו כשהוא נבדק ונמצא נקי, ללא פגם וראוי ונוח לשימוש.
כיוון שהמוצר משתייך לקטגוריית כריות-כלי מיטה ומצעים אין אנו מאפשרים את החזרתו לאחר פתיחתו אלא במידה ונמצא פגם חלילה או במידה והינך מעוניין/ת להחליף את דגם (צבע) המוצר- כרית הנקה מאמי ויקי.
נא שימו לב להוראות הכביסה: כביסה עדינה בלבד של הכרית כולל הכיסוי! ובחלקים למי שמכונת הכביסה לא מאפשרת את כניסת כל חלקי הכרית- כיוון שהכיסוי מאוד צמוד לספוג.
אנו בטוחים ומקווים כי הכרית תשמש אותך נאמנה ובנוחות לאורך זמן!
מזל טוב ושתהיה לך הנקה נוחה וטובה ממאמי ויקי!